پخش اینترنتی ماکارونی بدون گلوتن

انواع ماکارونی های موجود در بازار براساس مواد اولیه آنها کدامند؟ ماکارونی بدون گلوتن از چه نوع آردی تولید می شود؟ و معمولا برای چه نوع بیمارانی مصرف آن توصیه می شود؟

انواع ماکارونی از جمله غذاهای پرطرفدار و پر مصرف در سرتاسر دنیا می باشد. انواع ماکارونی هایی که در بازار موجود میباشند از نظر مواد اولیه و آردی که در تولید آنها به کار می روند عبارتند از:

  • ماکارونی رشته ای: این نوع ماکارونی سرشار از کربوهیدرات است که مصرف آن باعث افزایش سریع قن خون در بدن و همچنین اضافه وزن می شود. معمولا بهتر است این نوع ماکارونی بعد از پخت سرد شود و برای مصرف دوباره گرم شود در این صورت تاثیر چندانی بر افزایش قند خون نخواهد داشت.
  • ماکارونی آرد سمولینا: سمولینا همان آرد با ذرات درشت تر است که گفته می شود از گندم دوروم بدست می آید که کیفیت پخت خوبی دارد. در هنگام خریدماکارونی تولید شده با آرد سمولینا سبوس دار بخرید.
  • ماکارونی تخم مرغی: در تولید این نوع ماکارونی تخم مرغ بیشتری مورد استفاده قرار گرفته است و در نتیجه از ارزش غذایی بالاتری برخوردار می باشد. این نوع ماکارونی گلوکز کمتری دارد و باعث افزایش سریع قند خون نمی شود ولی کلسترول آن زیاد است. این ماکارونی درصد پروتئین بیشتری دارد و اسید آمینه های بیشتری نیز دارد.
  • ماکارونی تهیه از برنج قهوه ای یا همان ماکارونی بدون گلوتن: این نوع ماکارونی به دلیل تقاضای بازار برای رژیم غذایی بدون گلوتن و از آرد برنج قهوه ای و آرد ذرت تولید می شود و برای بیماران سلیاک که نسبت به گلوتن حساسیت دارند تولید می شود. و ارزش غذایی بیشتری نسبت به سایر انواع ماکارونی ندارد.

مشخصات ماکارونی بدون گلوتن

رشته آش انسی ،این ماکارونی در اصل برای بیماران سلیاک تولید می شود و از نظر ارزش غذایی فاقد گلوتن، بدون گندم ، بدون تخم مرغ، بدون سویا و لبنیات است. در کل بدون گلوتن که نوعی پروتئین گندم است تولید می شود. مواد اولیه مورد استفاده در تولید این ماکارونی عبارت است از: برنج، ذرت رسیده، پاستای برنج، ارزن و ذرت ارگرن. این ماکارونی از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

هدف تولید ماکارونی بدون گلوتن

گفته می شود این نوع ماکارونی ویژه بیماران سلیاک تولید شده است. بیماری مزمن سلیاک نوعی اختلال خود ایمنی است که در روده باریک و به دلائل ژنیتیکی بوجود می آید و علائم این نوع بیماری کاهش وزن، خستگی، آسیب به رشد کودک، آتروفی و ضعف عضلانی می باشد که در اثر دریافت گلوتن که نوعی پروتئین غلات است و در غلاتی مانند گندم، چاودار، جو و یولاف موجود می باشد بوجود می آید و یک بیماری رایج حساسیت غذایی به شمار می رود. برای مقابله با این بیماری رژیم غذایی بدون گلوتن پیشنهاد می شود که در تمام عمر می بایست رعایت شود که در نتیجه آن بهبود بالینی و نیز ترمیم غشای مخاطی روده خواهد بود. علت افزایش تولید ماکارونی بدون گلوتن به دلیل افزای بیماری سلیاک می باشد که در نتیجه این نوع از ماکارونیبا آردی جایگزین آرد گندم تولید می شود که فاقد گلوتن است و در عین حال طعم و کیفیت مطلوب را دارد. و معمولا از مواد غذایی رژیمی به شمار می رود که مصرف آن بیشتر برای بیماران سلیاک به ویژه کودکان توصیه می شود.
مواد جایگزین مورد استفاده در فرمول تهیه این نوع ماکارونی شامل: مواد نشاسته ای مانند ذرت، سیب زمینی، کاساوا، آرد سایر غلاتی مانند ارزن، برنج و سوگوم، آرد شبه غلات مانند گندم سیاه، گل تاج خروس، کینوا، و نیز آرد حبوباتی همچون نخود، عدس، سویا ولوبیا که همگی فاقد گلوتن هستند، می باشد که می توان از آنها در فرمول تهیه ماکارونی بدون گلوتن استفاده کرد.

نحوه نظارت بر تولید ماکارونی بدون گلوتن

مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نوع ماکارونی از مراکز معتبری براساس آنالیز و گریدهای خوراکی که مورد تائید سازمان غذا و دارو می باشد تهیه و خریداری می شود. قبل از فرآوری این مواد اولیه ابتدا در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارویی کشور از نظر میزان گلوتن بررسی می شود و در صورت پائین بودن سطح گلوتن استفاده از آن برای تولید انواع محصولات بدون گلوتن صورت می گیرد. بعد از تولید نیز دوباره محصولات و فرآورده ها مانند ماکارونی و بیسکوئیت مستقیما از طریق معاونت سازمان غذا و داروی کشور نمونه برداری شده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه مرجع غذا و دارو فرستاده می شود تا این محصول بعد از تائید میزان استاندارد گلوتن موجود در آن در سطح استاندارد جهانی از محیط قرنطینه خارج شده و به بازار مصرف عرضه شود.

طرز تهیه ماکارونی بدون گلوتن

رشته سوپ دینگو،برای آماده این نوع ماکارونی جهت وعده غذایی کافیست ۲۵۰ گرم از ماکارونی ارگرن را در مقدار زیادی از آب جوش که نمک هم به آن اض۱افه کرده اید بجوشانید. و به مدت ۸٫۵ دقیقه به آرامی هم بزنید و تا به جوش آمدن آن صبر کنید. حواستان باشد که ماکارونی نرم نشود و بافت آن آسیب نبیندو بعد آن را از روی حرارت برداشه و با فشار آب گرم آن را بشوئید. این ماکارونی نیز مانند سایر ماکارونی ها از طعم لذیذی برخوردار است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما